Wifi Üzerinden Debug Nasıl Yapılır? [Android]

Android programlama ile ilgilenip de şu kablo tak çıkar olayından benim gibi sıkılanlar varsa buradan onlara selamlar olsun 🙂 Şanslıyız ki ADB (Android Debug Bridge) TCP/IP protokoller kümesini desteklemekte. Bu da demektir ki; artık, Android Studio’da yazdığımız kodları anlık, kablosuz olarak, akıllı telefonumuzda test etme lüksüne sahibiz.

Bunun için Android Studio ve gerekli sürücülerin sisteminizde halihazırda kurulu olduğunu varsayıyorum. Wifi’ımız açık değilse açıyoruz.

Öncelikle geliştirici seçeneklerinden “ADB over network” seçeneğini aktifleştirmemiz gerekiyor (Eğer varsa). Geliştirici seçeneklerini (Developer Options) aktif etmeyi bilmeyenler için görselleri buraya bırakıyorum:

ADB over network kısmında yazılı olan ip ve port numaraları sonraki adımlarda bize lazım olacak. Bendeki ip adresi 192.168.1.100 ve port numarası 5555. Ben komutları bu numaralara göre çalıştıracağım. Gereken kısımları kendi ip ve port numaralarınıza göre değiştirmeyi unutmayın.

Daha sonra adb uygulamasını çalıştırmamız gerek. (Bilmeyenler için; Windows’ta, Android SDK kurulumunun yapıldığı klasörün içerisindeki “adb.exe” uygulamasının olduğu dizine (“platform-tools klasörü”) Command Promp (Cmd) ile inmemiz gerek.)

Ubuntu için;

kurulumu yapılmalıdır. (Diğer Linux dağıtımlarında da benzer şekilde paket depolarında bulabilirsiniz.)

Ubuntu’da veya diğer Linux dağıtımlarında uygulamanın olduğu dizine inmeye gerek yoktur. Windows’ta da bu kolaylığı sağlamak için “adb.exe” uygulamasının bulunduğu dizini ortam değişkenlerine (environment variables) ekleyebilirsiniz.

Şimdi telefonumuzu kabloyla bilgisayarımıza bağlayalım, Android Studio’yu açalım. (Bu kısım önemli.)

Şimdi Linux’ta ve Windows’ta sırasıyla aşağıdaki komut çalıştırılmalıdır (Windows’ta, baştaki “sudo” komutu olmadan.):

Telefonumuzun ekranına görseldeki gibi bir istek mesajı düşmelidir, bu mesajı onaylamamız gerek (Kırmızı ile işaretlediğim seçenek ile onaylarsanız, her seferinde bu mesajın çıkmasını engelleyebilirsiniz.):

Şimdiyse sırası ile aşağıdaki komutları çalıştıralım (Windows’ta, baştaki “sudo” komutu olmadan.):

Bende:

Şimdi usb kabloyu bilgisayardan ayıralım. Projeyi çalıştırdığınız zaman, görseldeki gibi, telefonunuz hala gözüküyorsa; tebrikler artık kablo derdinden kurtuldunuz demektir:

Herhangi bir sorun ile karşılaştığınız zaman yorum bırakmayı ihmal etmeyin, başka yazılarda görüşmek dileğiyle, hoşçakalın…

 

Referanslar:

https://developer.android.com/studio/command-line/adb.html

https://stackoverflow.com/questions/11129817/adb-over-bluetooth-android

https://developer.android.com/training/wearables/apps/debugging.html

https://stackoverflow.com/questions/2604727/how-can-i-connect-to-android-with-adb-over-tcp

https://dzone.com/articles/use-adb-over-wi-fi-without