Nvidia CUDA Kurulumu [Ubuntu]

Merhabalar, bu yazımda Nvidia CUDA kurulumunu dilim (elim) döndüğünce anlatmaya çalışacağım. Bir başka yazıda da OpenCV kütüphanesini CUDA ile derlemeyi anlatmayı planlıyorum.

Nvidia CUDA Nedir?

CUDA, NVIDIA’nın GPU (grafik işlem birimi) gücünü kullanarak hesaplama performansında büyük ölçüde artışlara olanak veren paralel hesaplama mimarisidir.

Yazılım geliştiriciler, bilim adamları ve araştırmacılar bugüne kadar satılan milyonlarca CUDA etkinleştirilmiş GPU ile görüntü ve video işlem, hesaplamaya dayalı biyoloji ve kimya, akışkan dinamiği, bilgisayarlı tomografi, sismik analiz, ışın izleme ve çok daha fazlası dahil olmak üzere geniş bir aralıkta kullanım alanları bulmaktadır.

(Yazı ve görseller nvidia.com.tr ve opencv.org sitelerinden alıntıdır.)

Ekran kartınızın CUDA’yı destekleyip desteklemediğini https://www.geforce.com/hardware/technology/cuda/supported-gpus adresinden öğrenebilirsiniz.

Gelelim kurulumuna. Anlatımı Linux ortamı için seçme nedenim, kurulumun Windows’a göre daha spesifik olması. Windows’a kuracak olanların ekstra ayarlamalar yapmalarına gerek yoktur. Ayrıca diğer Linux dağıtımlarında kurulum benzer şekildedir. (Kurulum Linux-Ubuntu 16.04.2 dağıtımında gerçekleştirilmiştir. Ve ayrıca sisteminizde hiçbir şekilde Nvidia sürücüsünün halihazırda kurulu olmaması gerekmekte.)

Öncelikle Nvidia Graphic Driver ve CUDA Toolkit’i indirmemiz gerek. Bunun için:

Nvidia Graphic Driver: http://www.nvidia.com.tr/drivers

CUDA Toolkit: https://developer.nvidia.com/cuda-downloads adreslerinden görsellerdeki gibi işletim sisteminize uygun versiyonların kurulum dosyalarını indiriyoruz:

 

Ben Nvidia Graphic Driver 375.66 ve CUDA Toolkit v8.0’ı kuracağım. Tercih edecek olanlar için direkt linkler:

Nvidia Graphic Driver: http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86_64/375.66/NVIDIA-Linux-x86_64-375.66.run

CUDA Toolkit: https://developer.nvidia.com/compute/cuda/8.0/Prod2/local_installers/cuda_8.0.61_375.26_linux-run

Şimdilik kurulum dosyası bir kenarda beklesin. Aşağıdaki kurulumları sırası ile gerçekleştirelim:

Aşağıdaki komutu çalıştıralım:

Açılan ekrana aşağıdakileri kopyalayıp (Ctrl+LShift+V ile yapıştırabilirsiniz.) Ctrl+O ile kaydedip Ctrl+X ile çıkış yapalım:

Şimdi sırası ile (son komuta dikkat ediniz lütfen, zira bilgisayarınız yeniden başlayacaktır, kaydetmediğiniz belgeleriniz vs. olabilir, kaybolmamaları için kaydediniz lütfen.):

Şimdi Ctrl+Alt+F2 tuş kombinasyonları ile açılacak olan ekranda kullanıcı adı ve şifremizi girdikten sonra (sorarsa) aşağıdaki komutu çalıştıralım (Komutu unutursanız, Ctrl+Alt+F7 tuş kombinasyonları ile bir önceki ekrana geri dönüş yapabilirsiniz.):

Şimdi terminalden Nvidia Graphic Driver kurulum dosyamızın ve CUDA Toolkit kurulum dosyamızın olduğu dizine giderek, aşağıdaki komut ile çalıştırma yetkisi alalım:

Bende:

 

Şimdi aşağıdaki komutu çalıştıralım:

Yine kurulum dosyalarımızın bulunduğu dizindeyken aşağıdaki komut ile Nvidia Graphic Driver kurulumu başlatalım:

Bende:

 

Karşımıza gelecek olan yes veya accept butonlarıyla kurulum ekranını görene kadar onay verelim. (Klavye ok tuşları ve enter tuşu ile.)

Kurulum bittikten sonra yine benzer şekilde CUDA Toolkit kurulumunu başlatalım:

Bende:

 

Karşımıza çıkan kabul şartnamesini space tuşunu basılı tutarak hızlıca geçip %100’e ulaşarak “accept” yazıp enter tuşuna basalım.

Bize Graphic Driver kurmak isteyip istemediğimizi soracak, zaten kurduğumuz için no yazıp enter tuşuna basalım.

OpenGL Libraries kurulumuna yes yazıp enter tuşuna basalım.

Nvidia X Driver kurulumuna no yazıp enter tuşuna basalım.

CUDA Toolkit kurulumuna yes yazıp enter tuşuna basalım.

CUDA Toolkit Location kurulumu için sadece enter tuşuna basalım (Buradaki dizini unutmuyoruz, sonrası için lazım olacak. Bende /usr/local/cuda-8.0).

CUDA Symbolic Link kurulumu için yes yazıp enter tuşuna basalım.

CUDA Samples kurulumu için (tercihe göre no diyebilirsiniz. Ancak kurmanızı tavsiye ederim. Belirtilen dizine örnek CUDA kodları kuracaktır, incelemenizi tavsiye ederim.) yes yazıp enter tuşuna basalım.

CUDA Samples kurulumuna yes dediyseniz bizden kurulum için dizin isteyecektir. Varsayılan dizine kurmak için sadece enter tuşuna, dizin belirtmek için dizin yolunu yazdıktan sonra enter tuşuna basalım.

Buradaki adımları eksiksiz yaptığınız takdirde kurulumun başarı ile gerçekleşmesi gerekmekte.

Şimdi Unity ekranımıza geri dönmek için aşağıdaki komutu çalıştıralım:

Şimdi ise CUDA Toolkit Location bilgisini sistemimize bildirmek için (/usr/local/cuda-8.0 kısmını kurulumunuza göre değiştirmelisiniz.):

Açılan ekranda klavye ok tuşları ile en aşağıya inip, enter tuşu ile bir satır atlayıp, aşağıdakileri kopyalayıp, (Ctrl+LShift+V ile yapıştırabilirsiniz.) Ctrl+O ile kaydedip, Ctrl+X ile çıkış yapalım:

Bende:

 

Şimdiyse aşağıdaki komut ile shell’in, değişiklik yaptığımız dosya içeriğini görmesini sağlayalım:

CUDA Toolkit kurulumunu doğrulamak için:

Not: Tüm bu kurulumlar Linux-Ubuntu 16.04.2 işletim sisteminde Nvidia GTX760 GPU ile başarı ile gerçeklenmiştir. Soru ve sorunlarınız için yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Her kesime hitap etmesi için uzun ve detaylı bir anlatım oldu. Başka yazılarda görüşmek üzere, hoşçakalın…

Referanslar:

http://www.nvidia.com.tr/object/cuda-parallel-computing-tr.html

http://opencv.org/platforms/cuda.html

https://askubuntu.com/questions/799184/how-can-i-install-cuda-on-ubuntu-16-04

http://www.pyimagesearch.com/2016/07/04/how-to-install-cuda-toolkit-and-cudnn-for-deep-learning/

http://docs.nvidia.com/cuda/cuda-installation-guide-linux/index.html

https://kislayabhi.github.io/Installing_CUDA_with_Ubuntu/